Личен блог

Как да пребоядисаме старата дървения

Ако се чудите какво да правите през почивните дни или пък при епидемия по време на задължителната изолация вкъщи, предлагам ви да обновите дървенията в дома си, като я пребоядисате. Ще видите, че смяната на цвета води до съществена промяна в начина, по който изглежда едно помещение. Променя се дори усещането за размера на стаята – ако новият цвят е по-светъл от стария, помещението изглежда по-голямо. При всички положения разнообразяването е приятно за окото и създава настроение.

Какво ни трябва:

  1. пистолет за горещ въздух
  2. шпакла (стъргалка)
  3. шкурка
  4. вибрационна шлифовъчна машина (не е задължително)
  5. боя и съответните принадлежности: валяк, четка, ваничка, бояджийска лента

(Предупреждавам, че в тази статия има т.нар. продуктово позициониране. Правя реклама на две търговски марки за електрически инструменти и очаквам от тях да се свържат с мен, за да ми платят. Ще ви кажа, ако се получи. Също така съм длъжен да кажа, че съветите ми са изцяло непрофесионални и не искам да нося никаква отговорност за тях – както се казва в насоките и указанията, издавани от някои компетентни органи.)

Етапите на работа са следните: сваляне на старата боя с пистолета за горещ въздух и шпаклата, шкуркане/шлайфане и боядисване. Започваме от това положение:

Най-напред махате дръжките на вратите. После идва ред на пистолета за горещ въздух. С него се работи по следния начин: поставяте подходящата приставка (дюза), която обикновено е включена в комплект с пистолета, включвате и след това доближавате работещия уред на няколко сантиметра от повърхността. След няколко секунди боята започва да се набръчква. Тогава я подхващате със стъргалката (обърнете все пак внимание от коя страна е заострена, аз понякога забравям и се чудя защо не се получава). Движите едновременно пистолета и стъргалката от долу нагоре (пистолетът е малко по-напред) и старата боя с удоволствие напуска мястото, което е обитавала в продължение на десетилетия. Внимавайте да не задълбаете твърде много със стъргалката, защото може да нараните дървото. Също така е важно да не задържате въздушната струя на едно място за повече от няколко секунди, защото дървото започва да почернява. Ако на някое място нещо не ви се е получило, върнете се там по-късно. Дори да остане малко несвалена боя, можете после да я отстраните с шкурката. В края на процеса нещата изглеждат така:

След като свалите боята изцяло, пристъпвате към шкуркането. Може да го направите на ръка с шкурка с номер от Р120 до Р240 (номерът показва зърнистостта на материала и съответно предназначението му, като по-голям номер съответства на по-фина обработка). Ако работите на ръка, използвайте дървено трупче, за да не ви се „подпалят“ пръстите. По-лесно все пак е да се шлайфа с вибрационна шлифовъчна машина (наричана също „вибрационна шлайфмашина“ и „виброшлайф“). Шкурката за нея се избира по същия начин. Аз лично използвах шкурка Р160. Работата с нея е лесна (както е модно да се казва – интуитивна) и няма нужда от особени указания. Целта е да отстраните останалите малки неравности и остатъците от боя и да получите гладка на пипане повърхност.

После облепвате ръбовете с бояджийска защитна лента (наричана още „хартиено тиксо“) и сте готови за боядисването. Повечето хора вероятно поне веднъж през живота си са боядисвали и имат представа как се прави това. Използвайте валяк („мече“), който съответства на вида на избраната боя. Колкото до боята, аз използвам дисперсна акрилна боя на водна основа (всъщност почти всички вече са такива), защото не мирише, има добра покриваща способност и съхне бързо. Използването на основа (грунд) не е задължително. Най-вероятно ще трябва да направите две или три „ръце“, докато получите искания резултат. Между всеки две „ръце“ може да шкуркате леко с фина шкурка (Р180 или Р240), но и това не е задължително. И най-важното – ако хич не ви се боядисва, спомнете си какво направи Том Сойер, за да се отърве от досадното задължение.

Накрая махате защитната лента и почиствате нежеланите пръски от боята. Можете да смените и дръжките на вратите, ако намерите по-хубави от старите (е, при всички положения ще имат предимството, че са нови). Готово!

Колко ще ви струва?

Пистолет за горещ въздух за любителска употреба към днешна дата струва между 25 и 190 лева, като дори и евтините вършат работа. Обикновено в комплекта са включени и необходимите приставки и/или стъргалки. Непрофесионален виброшлайф можете да купите на цена от 40 до 160 лева, а 10 броя шкурки за него биха стрували 4-5 лева. Една кутия боя на водна основа от 0,7 кг. струва около 12 лева, грундът е на приблизително същата цена. Комплект валяк (и/или четка) и ваничка излиза между 4 и 10 лв., а за защитната лента ще дадете 4-5 лв.

За кухня с размери 4,25х 3,40 метра и доста шкафове аз изхарчих половин кутия грунд и две кутии боя. (За свой срам обаче трябва да си призная, че купих доста повече боя, отколкото ми трябваше – затова правете си добре изчисленията). Така цялата сметка бе малко над 250 лева, от които консумативите бяха около 50 лева, а останалата част от разхода всъщност е инвестиция – сега в баланса си имам записани дълготрайни материални активи с цена на придобиване 200 лева. Остана ми и излишната боя, която ще използвам другаде и чиято цена не включвам в сметката, а също така валякът, четката и ваничката (всичко се измива старателно). Е, разбира се, има и разходи за труд, но на мен ми излезе безплатно, макар че ми отне доста време.

Но все пак получи ли се нещо?

И накрая, благодаря на своя кум, който ме научи на всички тези работи преди немалко години!

1 Comment

  1. Фани

    А стига бе! И нищо не сте казали! Невероятно е и много красиво! Sory (както що се вика сега за щяло и не щяло!), но чак сега прочетох и видях написаното!
    БРАВО!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Content is protected !!